Sommer er en af de sæsoner, mange af os ser frem til; skyfri himmel, varme på kinderne, de lyserøde, lilla og hvide blomster, der hilser os velkommen i haven og fylder os med en dejlig sommerro og kærlig velvære.
Christine Headwear byder velkommen med en skøn vifte af nye designs, mønstre og flotte sommerfarver.
Vi håber at du vil føle dig inspireret til at prøve de nye modeller og møde hverdagen med din nye, smukke turban-silhuet.
Vi har alle de viste modeller i butikken, og du er mere end velkommen til at besøge os og prøve hovedbeklædningerne på.
Luksuiøs headwear når det er bedst! Milena er fremstillet i 100% eksklusiv silke, hvilket gør den utrolig let og en sand fornøjelse at have på.
Silketurbanen er præ-stylet, med fire semi-fastgjorte brede stropper, der er krydset på midten og fastgjort hen over hovedet og på baghovedet. Den har en super flot pasform og tilfører diskret volumen.
Brug den på en skaldet hovebund, sammen med paryk eller ovenpå naturlig hår - uanset tilføres en feminin smukhed.
Luksuiøs headwear når det er bedst! Milena er fremstillet i 100% eksklusiv silke, hvilket gør den utrolig let og en sand fornøjelse at have på.
Det klassiske og raffinerede blå silketørklæde, er smukt dekoreret med intense røde, beige/grå og rosafarvede figurformer.
Silketurbanen er præ-stylet, med fire semi-fastgjorte brede stropper, der er krydset på midten og fastgjort hen over hovedet og på baghovedet. Den har en super flot pasform og tilfører diskret volumen.
Brug den på en skaldet hovebund, sammen med paryk eller ovenpå naturlig hår - uanset tilføres en feminin smukhed.
Blød klassisk turban, med et lille twist af noget wauw, der er let at style. En skøn model til de tidlige forårsmåneder.
Stoffet i Ruby Sky har en let hævet vaffelstruktur, der giver en fin og feminin volumen. Den flotte naturlige jordfarvede turban, med stikninger placeret diskret rundt om turbanen i en tone-i-tone beige farve, er et sikket hit denne sæson.
Komfortabel og let pasform - perfekt til hverdagen og festlige events.
Sapphire turban med et semi-fastgjort pandebånd, der tilføjer den perfekte mængde volumen. Indfang sommerstemningen med det iøjenfaldende print, Ikat Orange, i en flot blanding af stærk orange og bløde pink toner.
Shakti turban med semi- fastgjort pandebånd i et fortryllende sommerdesign - Crocus Kaleidos. Bemærk pandebåndet med den smukke beige/pink/lime shimmer detalje.
Shakti kan styles på mange måder - prøv at føre pandebåndet ned igennem de to loops mellem base og pandebånd- for at lave en fin knold eller knude bag øret eller i nakken - og wupti - turbanen har fået et nyt moderne og sofistikeret look.
Crocus Kaleidos printet er en hylest til sommerens smukke blomster. Den klassiske cremefarvet bund på turbanen, er smukt piftet op med et kalejodoskop af pink, lilla og grønne nuancer.
Shakti har kun et lag stof på baghovedet, så den er meget velegnet til kvinder, der oplever hedestigninger.
Shakti turban er en let og nem model, der med det semi-fastgjorte pandebånd, kan styles på mange måder. Pandebåndet kan bruges til at lave en knold eller knude ved at føre det ned igennem de to loops, hvilket giver Shakti et moderne og sofistikeret twist.
Shakti har der fået et strejf af sommer-glamourmed et nyt 2-farvet pandebånd - ensfarvet rød og guldglimmer stof. Så smuk.